Staff List

Headteacher

  • Mrs K. Pomeroy, B. A. (Hons), P.G.C.E.,  N.P.Q.H. NLE

Core Senior Leadership Team

Deputy Headteacher and Designated Safeguarding Lead

  • Mrs S. Hall, B.Sc. (Hons), M.A. (Ed.), P.G.C.E., N.P.Q.H. SLE

Senior Assistant Headteacher           

  • Mr J. Ramsdale, B.A. (Hons), P.G.C.E. SLE
  • Mr B. Ward, B.Sc. (Hons), P.G.C.E. Teaching School Director SLE

Business Manager                 

  • Miss A. Barnes, B.A. (Hons) C.S.B.M.

Extended Senior Leadership Team

Associate Assistant Headteacher               

  • Mrs A. Cattanach B.A. (Hons), P.G.C.E. SLE
  • Mr S. Herbert, B.A. (Hons), P.G.C.E. SLE
  • Mrs R. Honeyman, B.Sc. (Hons), P.G.C.E. SLE
  • Mrs C. Woodhouse, B.A. (Hons), P.G.C.E.SLE

Lead Practitioner

Mrs E. Sweeney, B.Sc. (Hons), P.G.C.E.

Heads of Year

Year 6 – 7 Transition Manager
Mrs A. Cattanach B.A. (Hons), P.G.C.E. SLE

Year 7Mr P. Dean, B.Sc. (Hons), P.G.C.E
Year 8Miss A. Garlick, B.A. (Hons), P.G.C.E
Year 9Mrs H. McKeown, B.A. (Hons), P.G.C.E.
Year 10Mrs R. Singleton, B.Sc. (Hons), P.G.C.E.
Year 11Mr C. Coogan, B.Sc. (Hons), P.G.C.E.

Curriculum Areas

English       

Curriculum Leader

  • Mrs D. Snowdon, B.A. (Hons), P.G.C.E.

Assistant Curriculum Leader

  • Mrs C. Woodhouse, B.A. (Hons), P.G.C.E.

Subject Teachers         

  • Miss A. Garlick, B.A. (Hons), P.G.C.E.
  • Mrs S. Ibrahim, B.A. (Hons), P.G.C.E. M.A. (Ed)
  • Mrs K. McGibbon, B.A. (Hons), P.G.C.E.
  • Mrs H. McKeown, B.A. (Hons), P.G.C.E.
  • Mr M. Oliver, B.A. (Hons), P.G.C.E.
  • Miss G. Starkie, B.A. (Hons), P.G.C.E.

Mathematics         

Lead Practitioner/Curriculum Leader                 

  • Mrs E. Sweeney, B.Sc. (Hons), P.G.C.E.

Assistant Curriculum Leader

  • Mr S. Cheal, B.Sc. (Hons), P.G.C.E. 

Subject Teachers 

  • Mr R Cafferkey, B.A. (Hons), P.G.C.E.
  • Mrs S. Bennett, B.Sc. (Hons), P.G.C.E. 
  • Miss S. Hasan, B.Sc. (Hons), P.G.C.E.
  • Miss R. McVey, B.Sc. (Hons), QTS

Science

Curriculum Leader             

  • Mrs R. Honeyman, B.Sc. (Hons), P.G.C.E.

Assistant Curriculum Leader

  • Mr C. Coogan, B.Sc. (Hons), P.G.C.E. 

Subject Teachers 

  • Mrs R. Cahill, B.Sc. (Hons), P.G.C.E.
  • Mr P. Dean, B.Sc. (Hons), P.G.C.E.
  • Miss G. Forrest, M.Chem, P.G.C.E.
  • Mrs H. Goodwill, B.Sc. (Hons), M.Sc, QTS  
  • Mrs S. Hall, B.Sc. (Hons), M.A. (Ed.), P.G.C.E.
  • Mr D. Knee, B.Sc (Hons), P.G.C.E.

Modern Foreign Languages

Curriculum Leader

  • Ms K Gill, B.A. (Hons), P.G.C.E.

Subject Teachers

  • Mrs C. Ingram, B.A. (Hons), P.G.C.E.
  • Mrs S. Raine, B.A. & M.A. (Hons), P.G.C.E.
  • Mrs M. Williams, B.A. (Hons), P.G.C.E.

History        

Curriculum Leader     

  • Mr S. Herbert, B.A. (Hons), P.G.C.E.

Subject Teachers

  • Mr J. Bretherton, B.A. (Hons), P.G.C.E.
  • Mr J. Ramsdale, B.A. (Hons), P.G.C.E.

Geography 

Curriculum Leader     

  • Mr G. Bowles, B.A (Hons), P.G.C.E. SLE

Subject Teachers

  • Mr B. Ward, B.Sc. (Hons), P.G.C.E.
  • Mrs R. Singleton, B.Sc. (Hons), P.G.C.E.

Religious Studies & Community Studies

  • Miss M. Brooks, B.A. (Hons), P.G.C.E.
  • Ms E. Hollier, B.A. (Hons), P.G.C.E.

Community Studies Coordinator                

  • Mrs R. Cahill, B.Sc. (Hons), P.G.C.E.

Creative Arts and Technology 

Curriculum Leader and Lead Teacher of Computing and ICT

  • Mrs J. Bennett, B.A. (Hons), P.G.C.E.

Assistant Curriculum Leader and Lead Teacher of Art

  • Miss G. Morris, B.A. (Hons), P.G.C.E.

Teacher of Art and Design

  • Mrs. L Gerrard, B.A. (Hons), P.G.C.E.

Curriculum Co-ordinator of Technology

  • Mrs. R. Freer, B.Sc. (Hons), QTS

Teachers of Technology

  • Miss S. Scott, B.A. (Hons), P.G.C.E.        

Performance, Sport and Health         

Curriculum Leader    

  • Mrs S. Naylor, B.A. (Hons), P.G.C.E. (Maternity Leave)

Subject Teachers

  • Miss K, Finnigen, B.A. (Hons), P.G.C.E.
  • Ms M. Shahi, B.A. (Hons), P.G.C.E.
  • Mrs Tompson, B.A. (Hons), QTS

Lead Teacher of Music     

  •  Mrs A. Cattanach, B.A. (Hons), P.G.C.E.

Subject Teacher

  • Mrs V. Little, BMUs (Hons), P.G.C.E.

Learning Support Department

Curriculum Leader                 

  • Mrs K. McGibbon, B.A. (Hons), P.G.C.E.

Assistant Curriculum Leader & HLTA & Deputy Safeguarding Lead  

  •   Miss S. Parker, B.Sc. (Hons)

Careers Education and Guidance

  • Mr J. Ramsdale B.A. (Hons), P.G.C.E.

Able and Ambitious

  • Mr J. Ramsdale, B.A. (Hons), P.G.C.E.

Pupil Premium Coordinator

  • Mrs S. Ibrahim, MA, B.A. (Hons), P.G.C.E, M.A. (Ed)

Associate Staff

Administrative Staff

Business Manager                 

  • Miss A. J. Barnes, B.A. (Hons) C.S.B.M.

Assistant Business Manager       

  • Mrs L. Muncaster, B.A. (Hons)

Data & Exams Manager         

  • Mr M. Dever, B.Sc (Hons)
  • Mrs A. Pearson

Office Manager / Headteacher’s PA  

  • Mrs J Kenyon, LLB, C.S.B.M.

Senior Admin Officer

  • Mrs M. Murray, C.S.B.M.

Admin Officer/ Pupil Records

  • Mrs I. Troup

Attendance Officer

  • Mrs N. Speariett

Receptionist

  • Mrs L. McLean

Technical Staff

ReprographicsMrs L. Chohan
ICT SupportMr J. Bannister
ICT SupportMr S. Gornall
ICT SupportMr G. Baines
TechnologyMiss L. Watkins
ScienceMr A. Turner

    

Site Staff

Premises ManagerMr K. Leigh
Site SupervisorMr G. Robinson

Welfare Staff        

  • Mrs L. Chohan

Pupil Support

Family and Student Support Manager

  • Mrs C Arrowsmith

Inclusion Manager

  • Mrs A. Walker, B.A. (Hons) (Maternity Leave)

Attendance Improvement Worker

  • Miss L. Risi

‘The Haven’

‘The Haven’ Supervisor

Mrs N. Byard, B Ed Hons Primary Education and English with QTS

Teaching Assistants

  • Miss L. Avery
  • Ms S. Cousins
  • Miss S. Dobson
  • Mrs D. Embley
  • Mrs A. Hardie 
  • Mrs R. Lucas
  • Miss S. Mansoor
  • Miss S. Parker 

Cover Supervisors

  • Miss L Taylor, B.A. (Hons) with QTS

Counsellors

Mrs M Jones
Miss C Yih

  • Arts Council England - Artsmark Gold
  • Lancashire Socio-economic Equality Badge
  • SMART
  • UNICEF
  • School Mental Health Award
  • Ofsted - Outstanding Provider
  • Arts Council England - Artsmark Gold
  • Lancashire Socio-economic Equality Badge
  • SMART
  • UNICEF
  • School Mental Health Award
  • Ofsted - Outstanding Provider